Mai precis este conjugarea verbelor la imperativ (L’imperatif) in limba franceza.

In limba franceza, conjugarea la imperativ are forma la persoana a doua singular si la persoana 1-a ai a 2-a la plural.

Verbele din grupa I la conjugarea la imperativ au urmatoarele terminatii: -e, -ons, -ez:

Tous les verbes sauf avoir et être Verbes pronominaux
Forme affirmative Forme négative Forme affirmative Forme négative
Reste!
Restons!
Restez!
Ne pars pas!
Ne partons pas!
Ne partez pas!
Dépêche-toi!
Dépêchons-nous!
Dépêchez-vous!
Ne te repose pas!
Ne nous reposons pas!
Ne vous reposez pas!

Conjugarea verbelor auxiliare avoir si être la imperativ

avoir être
Forme affirmative Forme négative Forme affirmative Forme négative
Aie …!
Ayons …!
Ayez …!
N’aie pas …!
N’ayons pas …!
N’ayez pas …!
Sois gentil!
Soyons gentils!
Soyez gentils!
Ne sois pas pressé!
Ne soyons pas pressés!
Ne soyez pas pressés!

Asa cum stiti, forma imperativa se foloseste pentru a exprima o comanda, un indemn sau o cerere. Aveti mai sus tabelele care va ajuta sa formati imperativul la afirmativ si negativ. In speranta ca aceatsa lectie de limba franceza a fost pe intelesul vostru, sa trecem la urmatoarea.